D. 12 - 14 Oktober 2025.
Retreat i Sjövik
Carla Mickelborg & Jesper Westmark D. 12-14 oktober 2025
Kære du,
Ødegården ”Sjövik”:
Dit retreat bliver afholdt på ødegården,"Sjövik", en typisk rød smålands gård, beliggende 4 km fra den lille stationsby Lammhult.
Når vi retreater på Sjövik er vi i et tæt samspil med hinanden. Skulle et ord beskrive opholdet på Sjövik, ville det være ’bæredygtighed’, praktisk såvel som medmenneskeligt. Stemningen er varm og afslappet, du kommer ikke til at mangle noget, men forvent ikke et decideret luksus-ophold.
Du bliver indkvarteret enten på dobbeltværelse, 3-4 mands værelser eller på et enkeltværelse, hvis du har ønsket det. Alle værelser er udstyret med dyner og hovedpuder.
På dit værelse ligger din MonDay kåbe, kærlighedskop og tørbørste, som vi skal bruge på retreatet.
Et Sjövik retreat er for dig, der vil bruge tiden til fordybelse og mødet med dig selv på en harmonisk og selvudviklende måde.
Programmet for dit retreat er formet således, at der er plads til at nyde den smukke natur, stilhed, bevægelse, lange pauser, gåture, at være alene eller i fællesskab.
Vi er i stilhed mandag og tirsdag fra vi står op og til kl. 13, for at give rum til fordybelse, ro og træningen af, hvad der opstår af stilhed.
Meditationerne bliver lavet på stedet ud fra nuet og den energi der er til stede i gruppen samt naturen, vejret og årstiden.
Meditationerne vil uanset hvad give balance og ro i krop, sind og ånd. Når balancen tager plads i dig, afstemmes du med den energi, der er i dig her og nu.
Vi vil på retreatet rette al opmærksomhed mod vores indre liv - det vil derfor ikke være muligt at bruge computer, litteratur (eller andet, der vil kunne forstyrre stilheden og langsomheden). Som deltager opfordres du til at bede om accept fra dit bagland omkring, at du ikke vil kunne kontaktes under retreatet.
Retreatet er både til øvede og nybegyndere, da der både vil være teoretisk undervisning og guidede meditationer med udgangspunkt i gruppens energi.
Hvis vejret tillader det, vil vi bruge naturen, blandt andet vil vi meditere til solnedgangen, samt lave meditation i saunaen. Hovedparten af tiden vil vi dog være i meditationslokalet inde i huset ved søen.
Program:
Søndag:
16-18: Ankomst
18-19: Aftensmad og praktiske informationer
19.30-21.30: Saunagus med Carla
Mandag:
07.30: Morgenvækning, tørbørstning og citronvand med Carla
08– 09: Morgenmeditation med Jesper
09-10: Morgenmad
10-12: Bevægelse og blid yoga med Carla
13: Frokost
14-16: Meditation og undervisning med Jesper
16-18: Sauna med Jesper
19: Aftensmad
20-22: Kakaoceremoni med Carla
Tirsdag:
07.30: Morgenvækning, tørbørstning og citronvand med Carla
08-10: Morgenmeditation med Carla
10: Brunch
10.45 – 11.30: Pakke og gøre rent
11.30 – 12.30: Meditation med Jesper
13.00- 14.00: Afrunding med Carla og jesper.
Pakkeliste : 4-6 håndklæder, slippers, badetøj, sengetøj + lagen, varmt behageligt tøj, løst tøj til meditation, godt fodtøj til gåtur, evt en lommelygte. Ørepropper. En plastik pose til at tage det våde badetøj og håndklæder med hjem i.
Med tog er det lammhults station. Skriv hvis du skal hentes her og hvad tid?
https://goo.gl/maps/MxMsRq5gszdhZVeu7
Adresse på ødegården/Kørevejledning.
Indtast denne url på din google maps:
Når du kommer i bil fra Lammhult af Asavejen, ser du efter 3,5 km en lille rød postkasse på din højre hånd. Akkurat overfor postkassen, skal du dreje til venstre ind af indkørslen der fører ind til Sjøvik.
Du skal være opmærksom på at det er Lammhult du skal til og ikke byen Sjövik det er ødegården vi bor på der heder Sjövik.
Hvis du vil forberede dig på nogle meditationer kan du være med på online meditation her: https://www.jesperwestmarkonline.com/online
På snarligt gensyn :-)
De aller bedste hilsner fra alle os på Sjövik.
Facilitatorer. Carla Mickelborg og Jesper Westmark
Retreatet finder sted på Sjövik i Sverige fra D. 12 - 14 Oktober 2025. Fra Søndag kl. 18 til tirsdag kl. 13.30.
Det er også muligt at betale via overførsel til: Reg: 3409, Konto: 13190747 (Danske Bank) eller kontant.
Det koster 349 DKK i gebyr, hvis du ønsker at ombooke. Og 1.000 DKK, hvis du ønsker at aflyse.
Aflysning eller ombookning kan ske frem til D.4 okt 2025. på:
NB: Vi har oplevet, at folk tror deres betaling er gået igennem, uden at den er det. Når du har godkendt med nem-id, skal du huske at gå tilbage til dette vindue. Der kommer et "Tak og tillykke med at du skal på retreat", og du modtager en kvittering på din mail (evt spammappe). Så ved du, at din betalingen er gået igennem, og dit ophold er booket. Tak.